Największa tragedia życiowa polega na tym, że ktoś, kto gorliwie stara się o sukces, ponosi w tych staraniach porażkę! Grozę tej tragedii powiększa fakt, że większość ludzi przegrywa pojedynek z życiem, a tylko niewielu go wygrywa.
Miałem możność przeanalizować życiowe doświadczenia tysięcy ludzi, których 98% należałoby zaliczyć do „przegranych”.
Analiza ta doprowadziła mnie do stwierdzenia, iż istnieje trzydzieści jeden głównych powodów przegranej i trzynaście głównych zasad, wedle których ludzie zbijali fortuny. W niniejszym rozdziale przedstawię owe trzydzieści jeden głównych przyczyn klęski życiowej. Kiedy będziecie studiowali tę listę, sprawdzajcie punkt po punkcie, które z owych przeszkód zagradzały wam dotychczas drogę do życiowego sukcesu.
1. Nieszczęśliwe dziedzictwo: bardzo niewiele można zrobić dla ludzi, którzy przyszli na świat z niedostatkiem sił umysłowych. Moja filozofia widzi tylko jeden sposób na pokonanie ich upośledzenia - posłużenie się „trustem mózgów”. Zwróćcie jednak uwagę, że jest to jeden z trzydziestu jeden powodów przegranej, którego nie można łatwo usunąć.
2. Brak wyraźnie określonego celu w tyciu: nie może mieć nadziei na życiowy sukces ktoś, kto nie wytknął sobie w życiu głównego celu i określonego sposobu dojścia do niego. Dziewięćdziesięciu ośmiu na stu ludzi, którymi się zajmowałem, nie miało takiego celu. Zapewne była to główna przyczyna ich życiowej klęski.
3. Brak ambicji wybicia się ponad przeciętność: nie dajemy żadnej nadziei tym, którzy nie są skłonni do ponoszenia kosztów pójścia naprzód w swoim życiu.
4. Niedostatki wykształcenia: tę wadę można przezwyciężyć stosunkowo łatwo. Doświadczenie dowodzi, że ludzie najlepiej wykształceni znani są zarazem jako „self-made mani” albo samoucy. Wykształcenie wymaga czegoś więcej od ukończenia uniwersytetu. Człowiek wykształcony to taki człowiek, który potrafi zdobyć wszystko, czego w życiu pragnie, bez naruszania praw innych ludzi. Wykształcenie nie jest prostą funkcją nabytej wiedzy, lecz mierzy się umiejętnością wykorzystywania wyuczonej wiedzy. Ludzie są wynagradzani głównie nie za to, co wiedzą, lecz przede wszystkim za użytek, jaki czynią z tego, co wiedzą.
5. Brak samodyscypliny: dyscyplinę osiąga się przez samokontrolę. To znaczy, że trzeba poddać kontroli wszystkie swe wady. Zanim rozciągniesz kontrolę nad warunkami, w których się znalazłeś, poddaj kontroli samego siebie. Samodoskonalenie jest najtrudniejszą pracą, jakiej mógłbyś się kiedykolwiek podjąć. Jeśli nie zapanujesz nad samym sobą, zostaniesz przez samego siebie pokonany. Patrząc w lustro widzisz zarazem najlepszego swego przyjaciela i najgroźniejszego wroga.
6. Choroby: nikt nie zdoła osiągnąć życiowego sukcesu nie ciesząc się dobrym zdrowiem. Wiele przyczyn powodujących choroby da się usunąć lub ograniczyć. Do takich należą:
a. nadużywanie pokarmów szkodliwych dla zdrowia,
b. złe nawyki myślowe; poddawanie się złym myślom,
c. złe rozumienie seksu, nadużywanie zmysłowych rozkoszy,
d. brak należytego przygotowania fizycznego,
e. niedocenianie wagi świeżego powietrza - powodujące trudności w oddychaniu.
7. Nieodpowiednie warunki rozwoju w dzieciństwie: „Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci”. Większość ludzi wykazujących skłonności przestępcze nabrała ich w wyniku wpływu złego otoczenia i niewłaściwych związków międzyludzkich w dzieciństwie.
8. Gnuśność: jest to jedna z najczęstszych przyczyn życiowej klęski. „Obłomowszczyzna” czai się tuż przy człowieku, czeka na każdą sposobność, by unicestwić jego życiową szansę. Większość z nas przegrywa walkę z życiem, ponieważ czeka „na właściwy moment” rozpoczęcia jakiejś działalności. Nie czekaj na coś takiego, nigdy nie nadejdzie „najwłaściwszy moment”. Startuj z punktu, w którym się znajdujesz, z tymi środkami, które masz w ręku, lepsze znajdziesz w toku działania!
9. Brak wytrwałości: większość z nas byłaby niezłymi sprinterami, ale nie nadaje się na długodystansowców albo wręcz nie jest w stanie dobiec do mety. Co gorsza, ludzie zwykli rezygnować z realizacji swych dążeń pod wpływem pierwszych niepowodzeń. Ale nic nie jest w stanie zastąpić wytrwałości. Człowiek, który obiera sobie wytrwałość za życiową cnotę, rychło stwierdza, że „obłomowszczyzna” doprowadza do wyczerpania życiowych mocy i klęski. Wytrwałość nie dopuszcza do klęski.
10. Osobowość negatywna: nie może mieć nadziei na życiowy sukces człowiek, który odpycha od siebie innych swą negatywną osobowością. Sukces życiowy zdobywa się poprzez wykorzystanie swej władzy, a do władzy dochodzi się poprzez wydajną współpracę z innymi ludźmi. Osobowość negatywna wyklucza taką współpracę.
11. Brak kontroli nad potrzebami seksualnymi: energia seksualna jest najsilniejszym stymulatorem ludzkiego działania. Ponieważ jest najsilniejszym z uczuć, musi być poddana kontroli poprzez przetworzenie i skierowanie w inne kanały.
12. Nieopanowana żądza zdobycia czegoś bez należnej zapłaty: pasja hazardzisty przywodzi miliony ludzi do życiowej katastrofy. Można tego dowieść studiując krach na giełdzie w roku 1929, kiedy to miliony ludzi bezskutecznie próbowały zbić majątek na spekulacjach giełdowych.
13. Brak dojrzale rozwiniętej zdolności do decyzji: ludzie osiągający życiowy sukces, dochodzą do właściwych decyzji i nie zmieniają ich często. Ludzie, którzy nie są w stanie podjąć decyzji wiążącej, szybko podejmują decyzje niepewne, zmieniają je często i szybko. Niezdecydowanie i gnuśność są rodzeństwem. Kiedy natykacie się na jedno z nich, drugie musi gdzieś się czaić w pobliżu. Odrzuć jedno i drugie, zanim doprowadzą cię do zguby.
14. Któryś z najczęstszych lęków lub kilka na raz: przeanalizuję je w następnym rozdziale. Musisz je przezwyciężyć, zanim podejmiesz skuteczny marketing swych usług.
15. Niewłaściwy dobór współmałżonka: to najpospolitsza przyczyna życiowej klęski. Związek małżeński zakłada intymny kontakt między ludźmi. Jeśli związek ów nie układa się harmonijnie, klęska życiowa niechybnie nadciągnie. Co więcej, przyjdzie pod postacią biedy i nieszczęścia, unicestwiających wszelką życiową nadzieję.
16. Nadmierna ostrożność: człowiek, który nie wykorzystuje nadarzających się możliwości, skazuje się na sięganie po to, co inni odrzucili. Nadmierna ostrożność jest równie szkodliwa jak nieostrożność. Zycie obfituje w możliwości do wykorzystania.
17. Zły dobór wspólników w interesach: jest to jedna z najczęstszych przyczyn klęski w biznesie. W marketingu własnych usług trzeba przywiązywać wielką wagę do właściwego wyboru pracodawcy, który będzie dostarczał inspiracji i który musi sam być inteligentny i cieszyć się życiowym powodzeniem. Zawsze współzawodniczymy z tymi, z którymi najbliżej współpracujemy. Wybieraj sobie pracodawcę, z którym warto współzawodniczyć.
18. Podejrzliwość i uprzedzenia: podejrzliwość jest formą lęku. Jest też przejawem ignorancji. Ludzie odnoszący sukcesy mają oczy i uszy otwarte i niczego się nie obawiają.
19. Niewłaściwy wybór powołania życiowego: nikt nie jest w stanie odnieść powodzenia w dziedzinie, która go nie interesuje. Najistotniejszym krokiem ku właściwemu marketingowi własnych usług jest wybór takiego zajęcia, któremu będziesz mógł oddać się całym sercem.
20. Nieumiejętność skupienia się na wynikach: rozpraszanie się („po wsiem”) nie przynosi żadnego pożytku. Skup wszystkie swe wysiłki na osiągnięciu zamierzonego rezultatu.
21. Nawyk rozrzutności: rozrzutność nie popłaca głównie dlatego, iż wynika z lęku przed ubóstwem. Narzuć sobie zwyczaj systematycznego oszczędzania, przeznacz na to określony procent swych dochodów. Pieniądze, które masz w banku, stanowią podwalinę odwagi, z jaką przystępujesz do sprzedawania swych usług. Bez finansowej rezerwy zmuszony byłbyś do przyjęcia pierwszej lepszej nadarzającej się oferty i jeszcze byłbyś nią ucieszony.
22. Brak entuzjazmu: nie zdołasz osiągnąć sukcesu bez entuzjazmu. Co więcej, entuzjazm jest zaraźliwy i człowiek, który się nim posługuje z umiarem, osiąga powodzenie w każdym środowisku.
23. Nietolerancja: człowiek o ciasnym umyśle rzadko odnosi sukcesy. Nietolerancja oznacza, że człowiek zaprzestał przyswajania wiedzy. Najszkodliwsze formy nietolerancji występują w sprawach religii, rasy i różnic politycznych.
24. Niepohamowanie: najzgubniejszą formą niepohamowania jest obżarstwo, opilstwo i rozpusta. Popadniecie w którykolwiek z tych grzechów uniemożliwia życiowy sukces.
25. Nieumiejętność ułożenia, współpracy z innymi: większość ludzi traci stanowiska i życiowe szanse przez tę wadę, bądź przez zsumowane inne wady i słabości. Jest to wada, której żaden dobrze zorientowany w sprawach swego personelu biznesmen ani przywódca nie będzie tolerował.
26. Objęcie stanowiska” do którego nie doszło się własnym wysiłkiem: (dotyczy synów i córek prominentów oraz innych osób, które weszły w posiadanie pieniędzy, chociaż same ich nie zarobiły). Władza złożona w ręce kogoś, kto do niej stopniowo nie doszedł, pociąga często fatalne skutki. Łatwo uzyskane bogactwo jest groźniejsze od nędzy.
27. Rozmyślna nikczemność: nie ma nic cenniejszego niż uczciwość. Może się komuś zdarzyć, że popełni nieuczciwość pod naciskiem okoliczności, nad którymi nie jest w stanie zapanować. Ale nie ma ratunku dla człowieka, który jest z rozmysłem niegodziwy. Prędzej czy później ludzie go zdemaskują i zapłaci za swą nikczemność utratą reputacji, a może i wolności.
28. Egoizm i próżność: te wady postrzegane są jak czerwone światła sygnalizujące innym, by trzymali się z dala od ulegającego im człowieka. Pociągają za sobą fatalne skutki dla jego zabiegów o życiowy sukces.
29. Zgadywanie zamiast myślenia: większość ludzi jest zbyt beztroska i leniwa, by sprawdzać fakty i opierać na nich wnioskowanie. Wolą powoływać się na „opinie” powstające w wyniku zgadywania lub powierzchownych przypuszczeń.
30. Brak kapitału: jest to pospolita przyczyna przegranej u tych, którzy zabierają się do biznesu nie mając odpowiedniej rezerwy kapitałowej umożliwiającej przetrwanie wstrząsów spowodowanych ich pomyłkami i dotrwanie do chwili, w której uzyskają trwałą reputację.
31. Inne: wymień jakąś przyczynę niepowodzenia, którego doznałeś, a która nie została na tej liście umieszczona.
Na tych trzydziestu jeden głównych przyczynach porażek oparta jest moja koncepcja tragedii życiowej, doświadczanej przez każdego niemal człowieka, który próbował odnieść sukces życiowy i któremu się to nie powiodło. Byłoby rzeczą pożyteczną, gdybyś mógł poprosić kogoś, kto cię dobrze zna, aby przestudiował wraz z tobą tę listę i pomógł ci przemyśleć te trzydzieści jeden przyczyn życiowej klęski. Możesz też przeprowadzić ich analizę samodzielnie. Ale wielu ludzi nie potrafi patrzeć na siebie tak wnikliwie, jak patrzą na nich inni. Może się zdarzyć, że należysz właśnie do takich ludzi.
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz